דירה

מחפשים את הבית האידיאלי עבורכם: זה לא פשוט, לא פשוט, אבל אם תעקבו אחר ההמלצות מטה תגלו שזה אפשרי.

מדריך מעשי לחיפוש אחר הדירה הראשונה שלכם

אז בואו נתכונן

הגדירו לעצמכם מה הכי חשוב לכם

באיזו שכונה אתם רוצים לגור? אם אתם סגורים על השכונה – סבבה, אם לא – הנה סקירה על השכונות הכי שוות בברלין.

באילו תנאים אתם צריכים לעמוד כדי לשכור דירה? – אם זה עתה הגעתם לברלין, אתם נמצאים במעין תקופת מבחן כיון שאין לכם היסטוריית אשראי ואולי גם אין לכם אשרת שהייה עדיין. בנוסף אתם צריכים להערך ולהכין את התשתית הראשונית:

פתיחת חשבון בנק

כל התשלומים עבור השכירות מתבצעים בהעברות בנקאיות – sepa או wise. חשוב גם שתוודאו שיש ברשותכם סכום של 4 חודשי שכירות – 3 חודשים שימשו כפיקדון וחודש אחד עבור שכר הדירה לחודש הראשון

הכנת כל המסמכים הדרושים לצורך חתימת חוזה השכירות

חשוב שתדעו מה שונה בשכירות בברלין לעומת ישראל

דירה רגילה

בברלין יש מה שנקרא שכר דירה קר (Kaltmiete) ושכר דירה חם (Warmmiete). החם הוא שכר הדירה הקר בתוספת שירותים (Nebenkosten) – תשלום עבור חימום, נקיון, גינון ופינוי אשפה

דירה רגילה היא דירה שאין בה שום ריהוט, מכשירי חשמל, גופי תאורה. יש רק כיורים וכיריים. אין גם חיבור לאינטרנט. לפני כניסתכם לדירה נראה שתצטרכו לפשוט על איקאה.

השכירות בדירה רגילה היא לטווח ארוך, בניגוד אולי לדירות המרוהטות. אתם מוגנים בחוק נגד פינוי ונגד העלאות מחירים (נקבעות על ידי המדינה).

דירות מרוהטות לטווח קצר

דירות אלה יקרות בהרבה מהדירות הרגילות, אך הן מהוות מענה לטווח הקצר, עד שתמצאו את הדירה שחיפשתם. דירות אלה מרוהטות קומפלט, יש בהן חיבור לאינטרנט וייתכן גם שתידרשו להציג פחות מסמכים

דירות לסטודנטים

האופציה הזולה ביותר היא כמובן מעונות לסטודנטים, אך תתקשו למצוא בהם מקום. רשימת ההמתנה לדירות אלה ארוכה מאוד.

מוצעות גם דירות יוקרה לסטודנטים, אך מחירן גבוה מאוד. דירות אלה מאובזרות בכל מה שתצטרכו.

איך תחפשו את דירת חלומותיכם?

משרדי תיווך

הם אופציה אחת אך אופציה יקרה ולא תמיד יעילה.

חברות דיור

את עמידר מכירים? קבלו גירסאות גרמניות לקונספט דומה. חלק מהחברות הן בבעלות המדינה

חברות דיור בבעלות המדינה

ערוצי קשר נוספים

חשוב ששתחברו לכל ערוץ קשר אפשרי ,חברים, קולגות וכמובן קבוצות פייסבוק רלבנטיות.

יש כמובן עוד המון קבוצות שונות ומגוונות בפייסבוק

בשלב הבא תבחרו באילו דירות אתם רוצים לבקר ותבדקו

האם המחיר סביר? ה-ImmobilienScout24 מציג את המחיר לפי אזורים. האם תוכלו לעשות Anmeldung (רישום כתובת) בעירייה?

איכות חברת ההשכרה (בהנחה ששכרתם דרך חברה) בידקו ב Hausverwaltung: האם יש מחסן? האם יש חיבור לחשמל או לגז? האם יש חנייה לבניין או ברחוב? אילו קווי רכבת סמוכים לדירה?

אזהרות מיוחדות

לעולם אל תשכרו דירה מבלי שראיתם אותה פיזית. גם בברלין יש נוכלים שיבחרו להראות לכם דירה (שכבר הושכרה) בשיחת וידאו ואז תגלו שאין דירה ואין נעליים 🙂

לעולם אל תעבירו תשלום טרם שחתמתם על החוזה.

אתם חייבים לשלם רק יום אחד לפני שאתם נכנסים לדירה.

אל תשלחו

תלושי שכר, העתק מהדרכון או כל מסמך מזהה אחר טרם שביקרתם בדירה.

צרו קשר עם בעל הדירה

תגדילו את הסיכויים שלכם להצלחה אם אתם דוברי גרמנית. חלק מבעלי הדירות עונים רק לשיחות טלפון וחלק רק למיילים.

הציגו את עצמכם -ציינו פרטים חשובים – שם, גיל, עבודה, משכורת, מתי תרצו להיכנס לדירה, אילו מסמכים יש לכם ומי יגור איתכם. ציורוף של תמונות שלכם גם יוכלו לעזור. בעלי הדירות מקבלים מאות הודעות. הפכו את פנייתכם לנגישה יותר, מלאו את טופס הבקשה מראש ודאגו להכין מבעוד מועד את כל המסמכים הנדרשים.

אם מצאתם דירה שאהבתם פעלו בזריזות. צרו קשר מיידי עם בעל הבית. דעו כי בעלי הדירות רוצים שוכרים לטווח ארוך שביכולתם לשלם את השכירות במועדה. לכן הוכיחו כי הכנסתכם תאפשר את תשלום שכר הדירה. התחשיב שלהם הוא ששכר הדירה אמור להוות בין 30% ל-40% מהכנסתכם.

הגיעו מוכנים עם כל המסמכים לביקור בדירה. הביאו SHUFA, דרכון, אישור על הכנסה, אישור מהבנק המראה כמה כסף יש לכם בבנק, חוזה עבודה (אם כבר יש לכם) מאוד יעזור. ייתכן שכבר תוכלו לסגור עניין כבר בביקור הראשון.

מה כדאי לכם מאוד לבדוק בביקור בדירה?

נסו לברר מי השכנים, מהם חוקי הבניין – האם יש שעות מנוחה קבועות, מה רמת הרעש החודר מן הרחוב לדירה, האם מותר להכניס חיית מחמד (אם יש לכם כזו), האם החימום בגאז או בחשמל, האם הבניין מחובר לאינטרנט.

אתם עדיין זקוקים לעזרה?

אגודות דיירים Mieterverein

Mieterverein מגן על השוכרים מפני בעלי דירות. כאשר אתם חברים ב-Mieterverein, אתם יכולים להיעזר בעורכי הדין שלהם. הם יכולים לבדוק את חוזה השכירות שלכם, לעזור לכם עם בעל דירה גרוע, להפחית את שכר הדירה ולעזור לכם לשכור דירה. החברות עולה 40€ עד 120€ לשנה. אם הכנסתכם נמוכה, זה יכול להיות זול יותר. לאיגודים מסוימים יש תקופת המתנה לפני שהם עוזרים לך. Berliner Mieterverein ו-Mieterschutzbund Berlin הן שתי האגודות הגדולות בברלין. Berliner Mieterverein מסייעים גם בשפה האנגלית.

ייעוץ לדיירים Mieterberatung

משרדים אלה ממוקמים בעשרות מקומות בברלין. אתם יכולים לפנות אליהם ולשאול שאלות. זהו שירות חינמי של העיר ברלין. ייתכן שתתקשו למצוא דוברי אנגלית.

עורכי דין

אתם יכולים להשתמש ברשימה של עורכי דין דוברי אנגלית. אם יש לכם ביטוח משפטי (Rechtsschutzversicherung), תוכלו לקבל את הייעוץ שלהם בחינם. אם לא, עורך דין עולה בסביבות 250-200 אירו לשעה.

Conny

שירות משפטי שיכול לסייע בהפחתת התשלום לשכר דירה. הם מדברים אנגלית.