תושבות קבע

אישור השהייה הקבוע בגרמניה (נקרא לעיתים Permanent Residence) – אם החלטתם להשתקע בגרמניה, זהו כרטיס הכניסה שלכם!

דרישות להיתר לתושבות קבע בגרמניה

כדי להיות זכאי לאשרת שהייה קבועה בגרמניה, עליכם למלא את הדרישות הבאות ולספק את המסמכים הבאים:

  • תושבות של 5 שנים לפחות בגרמניה עם לפחות 60 חודשי הפרשות לביטוח הפנסיוני הגרמני (Rentenversicherungsverlauf), אלא אם כן אתם זכאים למסלול מהיר כמתואר להלן
  • ביטוח בריאות בתוקף
  • תעודת יושר Führungszeugnis
  • רמת גרמנית B1 (קורס אינטגרציה, קורס שפה או תעודת מבחן)
  • הוכחה לביטחון כלכלי (חוזה עבודה, תלושי שכר אחרונים או רישומי בנק; עבור עצמאים החזר המס האחרון) הוכחת רישום ולינה (חוזה שכירות ו- Meldebescheinigung למרחב המגורים שלכם)
  • עבור כל מועמד במסלול מהיר, ההוכחה המאפשרת לכם מסלול מהיר (תואר, רישיון עסק, כרטיס כחול של האיחוד האירופי, תעודת נישואין וכו')
  • דרכון בתוקף
  • תמונה ביומטרית

מהי האשרה לתושבות קבע גרמנית

היתר שהייה קבוע (אשרה לתושבות קבע) בגרמניה מאפשר לכם לחיות, לעבוד וללמוד בגרמניה לזמן בלתי מוגבל. אישור זה ידוע גם בשם היתר התנחלות (לא, לא, לא כמו ההתנחלויות בישראל). היתר לתושבות קבע הוא השלב שלאחר היתר שהייה זמני ושלב לפני קבלת אזרחות גרמנית באמצעות התאזרחות.

היתרונות של היתר לתושבות קבע בגרמניה

היתרון העיקרי של השגת תושבות קבע בגרמניה הוא יותר חופש. חופש תנועה, חופש תעסוקה, חופש מדאגה. אם ברצונכם להחליף מקום עבודה או להפוך לעצמאיים, תוכלו לעשות זאת מבלי לדאוג לסטטוס הוויזה שלכם. בניגוד להיתרי השהייה הזמניים, אותם מקבלים דרך כל סוג של ויזה (למעט אשרת תייר), אינכם כבולים עוד לחברה או לעבודה ספציפית.

האם אתם יכולים לנסוע עם אישור תושבות הקבע הגרמני שלכם?

כן, אתם יכולים לנסוע בחופשיות בתוך האיחוד האירופי עם אישור התושבות הגרמני שלכם, אך הקפידו תמיד לשאת את הדרכון שלכם. עבור מדינות מסוימות מחוץ לאיחוד האירופי, ייתכן שתיתקלו בפחות מגבלות ויזה, בעת החזקת אישור לתושבות קבע גרמנית. גם תוכלו ככל הנראה לעבור בתור של תושבי האיחוד בבדיקת דרכונים בשדה התעופה.

האם תוקפה של תושבות קבע גרמנית יכול לפוג

כן, זה יכול. אם תעזבו את גרמניה למשך יותר משישה חודשים (ללא אישור מראש), תוקף אשרת הקבע הגרמנית שלכם יפוג.

כמה זמן לוקח לקבל תושבות קבע בגרמניה?

בדרך כלל, תקבלו תושבות קבע בגרמניה לאחר שחייתם ועבדתם במשך חמש שנים בגרמניה. נבחן את הדרישות המדויקות להלן. כאשר אתם מתחילים את השהות שלכם בגרמניה עם אשרת שהייה זמנית, זה בדרך כלל תקף לשנתיים. אם עדיין יש לכם חוזה עבודה תקף לאחר שנתיים אלה, תקבלו אישור שהייה זמני נוסף למשך שנתיים נוספות. לאחר שנה נוספת, תוכלו לקבוע פגישה עם משרד ההגירה שלכם כדי להגיש בקשה לתושבות קבע. לאחר שמסרתם את כל המסמכים הדרושים, בדרך כלל לוקח ארבעה עד שמונה שבועות לקבל את אשרת תושבות הקבע.

מי יכול לקבל אישור לתושבות קבע בגרמניה עם קיצור זמן ההמתנה?

ישנן מספר נסיבות שיכולות לאפשר לך להגיש בקשה לתושבות קבע בגרמניה לאחר שנתיים או שלוש. בואו נסתכל על הקטגוריות הזכאיות להוראות מיוחדות:

מחזיקי כרטיס כחול של האיחוד האירופי

כבעלי כרטיס כחול Blue Card של האיחוד האירופי, אתם רשאים להגיש בקשה לתושבות קבע כבר לאחר 27 חודשים בלבד אם תוכלו להוכיח כישורי גרמנית ברמה A1. עם תעודת שפה גרמנית B1, אתם יכולים להגיש בקשה לאחר 21 חודשים! זוהי ללא ספק אחת הדרכים המהירות ביותר להפוך לתושב קבע בגרמניה. עם זאת, שימו לב שמדובר רק בחודשים שבהם חייתם בגרמניה, החזקתם בעבודה והפרשתם לביטוח הפנסיוני הסטטוטורי. למידע נוסף על הכרטיס הכחול, כולל איך להגיש בקשה כבר מישראל.

בוגרי אוניברסיטאות גרמניות או הכשרה מקצועית

במקרה שרכשת תואר גרמני או תעודת הכשרה מקצועית, תוכל להגיש בקשה לתושבות קבע לאחר שהועסקת בתחום שלך והפרשת לביטוח הפנסיוני הסטטוטורי במשך שנתיים. עליך גם להיות בעל כישורי שפה גרמנית מספיקים (רמת B1).

אנשי מקצוע מיומנים

במקרים מיוחדים, אנשי מקצוע מיומנים מאוד (למשל, מדענים ומומחים אחרים) יכולים להיות זכאים לתושבות קבע באופן מיידי ללא קשר לכמה זמן כבר שהיתם בגרמניה. הדרישות לטיפול מיוחד זה הן מאוד אינדיבידואליות וכל מקרה נבחן לגופו. אתם צריכים תואר אקדמי, כמה שנים של ניסיון מקצועי, ורמה מסוימת של מיומנויות גבוהות יותר. כמו כן, יהיה עליכם להוכיח כי תוכלו להשתלב בחיים בגרמניה בצורה חלקה ולא תזדקקו לסיוע כספי מהמערכת החברתית הגרמנית.

עצמאים

כאשר אתם מגיעים לגרמניה עם ויזת פרילנס או מקבלים אותה בעודכם בגרמניה, אתם כבר יכולים להגיש בקשה לתושבות קבע בגרמניה לאחר 3 שנים, בתנאי שהרעיון העסקי שלכם מספק מספיק משאבים כספיים.

בני משפחה של אזרח גרמני

נניח שבן הזוג שלכם בעל אזרחות גרמנית או אירופאית. במקרה כזה, תוכלו לשנות את היתר השהייה הזמני שלכם להיתר לתושבות קבע לאחר 3 שנים אם התא המשפחתי עדיין קיים ואתם שולטים ברמה B1 בשפה הגרמנית. זה חל על בני זוג וילדים קטינים לא נשואים כאחד. אם בן או בת הזוג שלכם הם אזרח אירופאי ולא גרמני, הדרישה לשליטה בגרמנית אינה תופסת.

כיצד לשמור על תושבות קבע גרמנית

אחרי שתקבלו את אשרת השהייה הקבועה שלכם לגרמניה, היא תקפה לתקופה בלתי מוגבלת. עם זאת, התעודה עצמה תקפה רק למשך 5 עד 10 שנים, בדומה לתעודת זהות לאומית או דרכון. מכיוון שהאישור קשור לדרכון שלכם, עליכם לשמור על תקפות שני המסמכים. כדי לחדש את היתר התושבות הקבוע שלכם או במקרה שתאבדו את אישור התושבות שלכם (היתר שהייה), עליכם לקבוע פגישה עם משרד העיריה המקומי שלכם ולבקש אישור פיזי חדש. אחרי האישור הראשוני ניתן לחדש/לעדכן בעיריה, מה שמקצר מאד את ההמתנה.

עורכי דין שיסייעו לכם בהשגת אשרות