ויזת פרילנס

טרם שאתם פונים בבקשה לקבל ויזת פרילנס אתם צריכים קודם להחליט איזה סוג של "העסקה עצמית" תבצעו. החוק הגרמני מבחין בין 'פרילנסר' לבין 'עצמאי כבעל מקצוע'. הבחנה זו היא חיונית שכן שתי הקטגוריות דורשות התייחסות שונה לרישום ולמיסוי.

Freelancer (Freiberufler)

כפרילנסר בגרמניה, אתם צריכים לעבוד בתחום מיומן ולספק שירותים מיומנים לעסקים או אנשים אחרים. מקצועות חופשיים נפוצים (Freie Berufe) של פרילנסרים בגרמניה הם אמנים, מורים, רופאים, מהנדסים, מדענים, מפתחי תוכנה, מעצבים, עורכי דין, יועצי מס ואנשי מקצוע עצמאיים מיומנים אחרים.

Self-Employed בעל מקצוע

כל סוג אחר של עבודה עצמית נחשב עסק סחר (Gewerbe), ואתם צריכים לרשום אותו ככזה במשרד הסחר (Gewerbeamt) בעיר מגוריכם.

מדריך זה יתמקד אך ורק בפרילנס.

ויזת פרילנס

אשרת הפרילנס היא סוג של אשרת שהייה המאפשרת לכם לחיות ולעבוד בגרמניה אם אינכם אזרחים או תושבי קבע של האיחוד האירופי,

דרישות ויזת פרילנס

כדי לקבל ויזת פרילנס, אתם צריכים לענות על הדריושת הבאות:

אינטרס כלכלי מקומי

עליכם להיות בעלי לקוחות בגרמניה או לתמוך בכלכלה הגרמנית. זה חשוב מאוד. אם אין בכוונתכם שיהיו לכם לקוחות או עובדים בגרמניה, ייתכן שלא תקבלו ויזת פרילנס.

הכנסה מספקת

אתם חייבים להרוויח מספיק כסף כדי לפרנס את עצמכם. בברלין, ההכנסה שלכם חייבת להיות גבוהה יותר משכר הדירה שלכם + ביטוח הבריאות + 563 € לחודש לפני מסים. ההכנסה המינימלית שונה בערים אחרות.

עבודה עצמאית

אתם חייבים להיות עצמאיים.

אתם לא יכולים להיות שכירים עם תנאים סוציאליים. עבודה עצמית מזויפת אסורה. אם יש לכם רק לקוח אחד, ייתכן שלא תקבלו ויזת פרילנס.

הרשאה לביצוע עבודה זו

עליכם להיות בעלי כל האישורים והכישורים המיוחדים הדרושים לתפקיד.

לדוגמה, רופאים, מהנדסים ועורכי דין זקוקים לכישורים מיוחדים.

מצאו את הדרישות למקצוע שלכם (בקרוב…)

אלטרנטיבות לוויזת freelance

אם יש לכם היתר שהייה אחר, ייתכן שזה יאפשר לכם עבודה עצמאית:

ויזת עבודה או כרטיס כחול

בדקו את ה- Zusatzblatt שלכם. ויזת העבודה או הכרטיס הכחול שלכם עשויים לאפשר לכם לעבוד כשכיר וכפרילנס בו זמנית. בדקו את חוזה העבודה שלכם; ייתכן שתזדקקו לאישור מהמעסיק שלכם כדי לעבוד גם כפרילנס.אבל כדי לעבוד כפרילנס במשרה מלאה, אתם זקוקים לוויזת פרילנס.

ויזת סטודנט

בדרך כלל, ויזות סטודנט אינן מאפשרות עבודה עצמאית. בברלין, ויזות סטודנט מסוימות כבר מאפשרות עבודה עצמאית. אתם יכולים לקבל אישור מה- Ausländerbehörde ללמוד ולעבוד כפרילנס בו זמנית.

תושבות קבע או אזרחות של האיחוד האירופי

אתם כבר יכולים להיות עצמאיים. אינכם צריכים ויזת פרילנס.

כיצד להגיש בקשה לוויזת פרילנס בברלין

אתם יכולים להגיש בקשה לוויזת פרילנס לאחר המעבר לגרמניה: יש להגיש את הבקשה לוויזת פרילנס ב- Ausländerbehörde המקומי שלכם באזור שבו אתם גרים. לא ניתן להגיש בקשה בעיר אחרת. אתם יכולים להגיש בקשה בגרמניה אם אתם אזרחים ישראליים או שכבר יש לכם ויזת שהייה בגרמניה, ואתם מעוניינים לשנות אותה או לחדש אותה או שיש לכם ויזה לאומית לעבודה עצמאית. אתם רק צריכים לבצע המרה לוויזת פרילנס. בדרך כלל, אתם לא יכולים להתחיל לעבוד לפני שאתם מקבלים את ויזת הפרילנס שלכם. למרות שניתן לבקש את הוויזה בגרמניה, זה זול ובטוח יותר אם אתם מגישים את הבקשה בישראל, ואז לבוא לגרמניה כאשר כבר מותר לכם לעבוד. בגרמניה אתם עלולים למצוא את עצמכם חסרי הכנסה מספר חודשים עד שתקבלו את הוויזה.

שימו לב – מותר לכם לשהות בגרמניה 90 ימים ללא ויזת שהייה. בתקופה זו אתם יכולים להתחיל לחפש לקוחות אך אסור לכם עדיין לעבוד. יש להמתין לקבלת ויזת הפרילנס.

אם יש לכם ויזת שהייה וביקשתם להמיר אותה לויזת פרילנס אתם רשאים להמשיך ולגור בגרמניה, זאת גם אם פג תוקפה של ויזת השהייה שלכם.

לא ניתן להגיש בקשה לוויזת פרילנס אם יש לכם ויזת תייר. בקשתכם תידחה לאלתר. תצטרכו להגיש את הבקשה בישראל.

אם תתקשו בהגשת הבקשה לוויזת פרילנס עורך דין לענייני הגירה או יועצים לרילוקיישן יוכלו לסייע לכם בנושא תמורה תשלום בין 500 ל-2,000 יורו. זוהי הוצאה מוכרת.

הכנת הבקשה לוויזת פרילנס

טרם שאתם מגישים את הבקשה אתם חייבים:

כיצד להירשם כפרילנסר בגרמניה

לאחר שקיבלתם את ויזת הפרילנס שלכם ויש לכם כתובת רשומה, עליכם להירשם ברשויות המס (Finanzamt). קלי קלות – רק מלאו טופס של 7 עמודים שנקרא Fragbogen zur steuerlichen Erfassung. אפילו הגרמנים מתקשים במילוי טופס זה, אבל אין ברירה!

למרבה המזל ניתן להעזר בחינם בחברה הנקראת Sorted. הם מסייעים באנגלית במילוי שאלון זה ומובילים אתכם במבוך המיסים הגרמני.

אם צלחתם משימה זו, תקבלו את ה-Freelance tax number מה-Finanzamt

האם להירשם כעוסק מורשה

במהלך הרשמתכם כפרילנסרים, תהיה לכם אפשרות לבקש מספר מע"מ בשאלון המס. אם אתם צריכים לגבות מע"מ (Umsatzsteuer) או לא, הדבר תלוי בסוג שירותי הפרילנס שאתם מציעים בגובה ההכנסה המשוערת שלכם בשנתיים הראשונות. מקצועות חופשיים כגון רופאים, רופאי שיניים ומטפלים שאינם רפואיים אינם חייבים לגבות ולשלם מע"מ. עם זאת, רוב הפרילנסרים האחרים יצטרכו להתמודד עם מע"מ. במיוחד אם אתם רק פרילנסרים, קשה לחזות כמה הכנסות תייצר בשנה הראשונה. אם אתם מרוויחים פחות מ 22,000 יורו בשנה הראשונה ולא יותר מ 50,000 יורו בשנה השנייה, אתם רשאים לבחור לא לחייב ולא לקזז מע"מ. במקרה זה, ,תהיה מוגדרי כבעל עסק קטן (Kleinunternehmer)

עם זאת, אתם יכולים לבחור לגבות ולשלם מע"מ מההתחלה. אם אתם עושים זאת, אתם צריכים לדבוק בהחלטה זו לפחות חמש שנים. מומלץ מאוד להיוועץ בדבר עם יועץ מס על שירותי הפרילנס האישיים שלכם כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם. Accountable מציע גם גישה ליועצי מס מוסמכים דוברי אנגלית.

כמה מס משלמים פרילנסרים בגרמניה?

כפרילנסר בגרמניה, ההכנסות שלכם (מופחתות על ידי הוצאות עסקיות) ממוסות במס הכנסה כללי, שהוא מס פרוגרסיבי שנע בין 14 ל -42%. בהתאם לתחזיות ולמקצוע שלכם, רשויות הכספים יודיעו לכם אם תצטרכו לשלם מראש את המסים שלכם חודשי, רבעוני או שנתי. כדי לאזן את מקדמות המס וההכנסות בפועל בסוף השנה, עליכם להגיש הצהרת מס בששת החודשים הראשונים של השנה העוקבת. אמנם יש תוכנת מס קלה וזמינה מאוד לשימוש באנגלית, אך יש יתרונות של לשכירת יועץ מס עשויים. העלויות שלהם עשויות להפחית את המסים שלכם ולחסוך לכם הרבה כסף. Accountable גם מחבר אתכם ליועצי מס מוסמכים דוברי אנגלית שיכולים לעזור לכם עם הצהרת המס העצמאית וכן לענות על שאלות נוספות הקשורות למס.

כדי להבין טוב יותר כמה מס הכנסה אתם צריכים לתכנן לשלם, ורצוי מאוד שתתכננו, אתם יכולים להשתמש במחשבון מס הכנסה זה עבור גרמניה. באפשרותכם לתרגם את הדף לאנגלית.

הנהלת חשבונות וחשבוניות בגרמניה

כפרילנסרים בגרמניה, חשוב מאוד להקפיד על שמירת כל הכללים כדת וכדין. עליכם לשמור את כל החשבוניות הנכנסות והיוצאות שלכם, קבלות, סקירות חשבון בנק וכו ', לתקופה של עשר שנים, שכן אתם תמיד יכולים להיות מבוקרים במהלך תקופה זו. למרבה המזל קיימת תוכנת הנהלת חשבונות זמינה באנגלית המפשטת חשבוניות והנהלת חשבונות בגרמניה. לדוגמא Accountable.

החשבוניות שלך חייבות להכיל את המידע הבא כדי להיות תקפות:

  • השם והכתובת המלאים (של העסק) של הלקוח שלכם
  • שמכם המלא וכתובתכם (שם המותג שלכם אינו מספיק)
  • תאריך החשבונית, מספר החשבונית (אתה מקצה את המספר ולעולם לא תוכל להוציאחשבונית עם אותו מספר)
  • מספר המס העצמאי שלכם (freelance tax number)
  • מספר העוסק מורשה שלכם ומספר המע"מ של הלקוח
  • תיאור השירות שניתן
  • הסכום נטו
  • סכום המע"מ אם אינך Kleinunternehmer
  • המחיר הכולל ותאריך היעד לתשלום

בנקים לפרילנסרים בגרמניה

מבחינת בנקאות, אנו ממליצים בחום לפתוח חשבון בנק עצמאי נפרד מחשבון הבנק הפרטי שלכם.

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך. ראשית, זוהי הדרך היחידה לקבל תמונה ברורה של ההוצאות וההכנסות של העסק שלכם מבלי לערב הוצאות פרטיות, כלל ראשון לניהול חשבונות קל. שנית, רוב הבנקים המציעים חשבונות בנק לשימוש אישי אינם מאפשרים את השימוש בחשבון האישי שלכם לעסקים. היה ויזהו שהחשבון משמש לעסקים הם עלולים לסגור את חשבונכם לאלתר. ברור שאינכם רוצים שזה יקרה, אז הפרידו בין עבודה להנאה כשזה מגיע לבנקאות.

בנקים רבים ונותני שירותים פיננסיים, כגון Finom ו- Kontist מציעים חשבונות בנק, במיוחד עבור פרילנסרים ועצמאיים. חשבונות בנק כאלה גם מאפשרים לכם להתחבר לתוכנת הנהלת חשבונות, מה שפחות או יותר יכול להפוך את הנהלת החשבונות לאוטומטית. Kontist אף החלה להציע גם שירותי מס מלאים.

ביטוח אחריות מקצועית לפרילנסרים

בעוד שביטוח אחריות פרטית מכסה נזקים שאתם גורמים לצד שלישי, הוא אינו מכסה נזקים הנובעים מהשירות המקצועי שאתם מעניקים למישהו. סיכון זה יכול להיות מכוסה רק על ידי ביטוח אחריות מקצועית (Berufshaftpflichtversicherung), המכונה גם ביטוח שיפוי מקצועי. בהתאם למקצוע הפרילנס שלכם או לשירות שאתם מציעים, אתם מחויבים על פי חוק להיות בעלי ביטוח אחריות מקצועית. זה חל, למשל, על רופאים, רוקחים ועורכי דין. בדרך כלל, ביטוח אחריות מקצועית מורכב ממודולים שונים המכסים את השירות שלכם, החברה שלכם, הסחורה של החברה שלכם, ואפילו פשעי סייבר. באפשרותכם לבחור אילו מודולים רלוונטיים עבורכם. Hiscox היא אחת מספקיות הביטוח המתקדמות ביותר בכל הנוגע למקצועות פרילנסרים. אתם יכול לחשב את העלות שלכם ולבקש הצעת מחיר חינם דרך דף הבית שלהם.

זכויות סוציאליות לפרילנסרים בגרמניה

כפרילנסר בגרמניה, אתם בדרך כלל לא צריכים לשלם למערכת הביטוח הלאומי, המאפשרת לכם להחליט כיצד אתם משקיעים ו / או מפרישים כסף לפנסיה שלכם, לאבטלה אפשרית, או מחלה לטווח ארוך. עם זאת, מכיוון שלא יהיה לכם ניכוי חודשי מהמשכורת שלכם, הקפידו ליצור מערכת משלכם, מכיוון שפרילנסרים רבים "שוכחים" או מתחילים מאוחר מדי לחשוב על ביטחון כלכלי בעתיד.

אם המקצוע שלכם נמצא באחד מהתחומים הבאים, אתם למעשה מחויבים להפריש לקרן הפנסיה הממשלתית הגרמנית: אומנות הוראה וחינוך טיפול ומיילדות אמנים ופובליציסטים טייסי ים וסקיפרים חופיים אם אתה שייך לתעשיות אלה, עליך להירשם כפרילנסר בקרן ביטוח הפנסיה הגרמנית (Deutsche Rentenversicherung). שיעור ההפרשה הרגיל הוא 18,6% מההכנסה שלכם; עם זאת, בהתאם למקצוע שלכם ולהכנסתכם, אתם רשאים גם לבחור לשלם יותר או פחות מזה. למידע נוסף, ניתן לפנות ישירות לקרן הפנסיה הגרמנית.