עברית לילדים

בתור הורה לילד (חצי) ישראלי, השפה העברית היתה חשובה לי מאד. מלבד העניין של ללמוד שפה נוספת, זוהי חלק מהזהות הישראלית. אנחנו מדברים בבית בעברית, וגם השתדלתי להקריא לו ספרים בעברית, או לצפות בתוכניות בעברית מפעם לפעם. למרות כל זאת, קריאה וכתיבה היא לא דבר פשוט. אין לי את הנסיון ללמד קריאה וכתיבה. מעבר לכך, כמו שהרבה הורים יודעים טוב, הילדים שלנו לא אוהבים ללמוד מאיתנו. הם יכולים להיות קשובים ולשתף פעולה בגן או בבית-הספר, אבל בבית הסיפור אחר.

בואו נסקור מספר אופציות ללימוד עברית לילדים שלא גדלים בישראל.

מומלץ: עבריתלי. בית-ספר לעברית אונליין

אנחנו בעבריתלי כבר השנה השלישית ברציפות, ולא מפסיקים להמליץ עליה. עבריתלי מציעה שיעורים שבועיים בזום, וכן פעילויות נוספות בחלק מסופי השבוע או בחופשות וחגים. בית הספר מציע שיעורים בשעות הערב באירופה, בקבוצות קטנות יחסית. המורים והמורות של עבריתלי מצוינים.

בנוסף לשיעורים השבועיים, עבריתלי מספקת את כל חומר הלימוד הנדרש (להדפסה), הקלטה של השיעורים, כך שאם הפסדתם שיעור, ניתן לצפות ולחזור על השיעור. המורות והמורים נותנים משימות לבית בגילאים היותר מבוגרים, כדי לתרגל את מה שנלמד בשיעור.

השיעורים מתחילים מרמת גן ועד בית-ספר יסודי ומעלה. לומדים נושאים מגוונים להרחבת אוצר המילים, קריאה וכתיבה עם ניקוד, בדפוס ואחר-כך בכתב, ולאט לאט לקרוא בלי ניקוד.

מומלץ בחום. העלות היא 68 יורו בחודש. תוכנית הלימודים היא שנתית בדומה לתוכנית בישראל, אבל ניתן לבטל את המנוי בכל זמן.

אופציות אחרות

אפליקציות ואתרים

ישנן מספר אפליקציות ואתרים ללימוד עברית אונליין שמיועדות לילדים. מנסיוננו, אף אחת מהן לא מספיק טובה דיה להקנות את השפה. במקרה הטוב הן מאפשרות חשיפה לעברית בצורת משחקים, אבל התועלת שלהן מוגבלת. מהסיבה הזו אנחנו לא ממליצים על אף אפליקציה ספציפית (בניגוד ללימוד נושאים אחרים כמו אנגלית או חשבון, שם יש אפליקציות בינלאומיות נהדרות).

אם אתם מכירים אפליקציה טובה במיוחד, אנא שתפו אותנו ונשמח לבדוק.

חוג עברית

צוזאמן ברלין מציע חוגים, כולל חוגי לימוד עברית לילדים. אין לנו נסיון אישי למרבה הצער, ולא שמענו על מישהו שלומד עברית שם.

שיעורים פרטיים

כשהתחלנו בלימודי עברית בחרנו בשיעורים פרטיים. ההנחה היתה שמורה פרטי מקדיש את כל תשומת הלב לתלמיד ומתאים את קצב הלימוד אליו. באופן כללי זה נכון, אבל בפועל שיעורים פרטיים לא הניבו תוצאות מדהימות. כמובן, כל ילד הוא שונה. אצלנו לפחות, דווקא קבוצה של ילדים, אפילו אונליין, עבדה טוב בהרבה.

ישנן מספר פלטפורמות לשיעורים פרטיים בכל נושא, ובחלקן ניתן למצוא מורים בעברית, כולל לילדים. עלות שיעור היא כמה עשרות יורו לשעה. לדוגמא: